Kościół pw. św. Jana Chrzciciela położony jest na wzniesieniu, otoczony kamiennym murem. Zapiski z kroniki kościoła datują powstanie nawy głównej i prezbiterium na 1325 rok. Nawy boczne i okazała wieża powstała w 1885 roku o kamiennej podstawie przechodząc w drewniany ośmiobok zwieńczony blaszanym hełmem w kształcie ostrosłupa. Teren wokół kościoła jest zadbany i znajdują się na nim miejsca pamięci czy pomniki przyrody. Często nad świątynią latają bociany, które w Sarbii występują dość licznie. Warto połączyć odwiedziny tego zabytku z wyprawą rowerową gdyż znajduje się on na wytyczonych szlakach Bocianich Gniazd i Ku Słońcu.
Czy wiesz, że: Na pomorzu istniał zwyczaj wmurowywania w mury kościołów starych zużytych kamieni i kół młynarskich. Jako wyraz szacunku dla chleba.
Ciekawostki:
Grupa ukrzyżowania - niezwykły, popularny na Pomorzu typ krzyża umieszczony w prezbiterium. Jest to zabytek pochodzący z drugiej połowy XV wieku. Przedstawia Chrystusa ukrzyżowanego oraz stojących obok krzyża Matkę Boską i św. Jan Ewangelista. Na ramionach krzyża umieszczono symbole ewangelistów. Lew to św. Marek, wół to św. Łukasz, człowiek-anioł to św. Mateusz, orzeł to św. Jan. Gdy przyjżymy się figurze św. Jana w jego ręce ujżymy pewien przedmiot. Najprawdopodobniej jest to butelka wina.
Chrzcielnica - gotycka z XIV wieku, znajduje się w kruchcie pod wieżą
Witraże - jeden z witraży przedstawia Chrystusa Zmartwychwstałego i został wykonany w 1989 roku
Warto zobaczyć również:
- pomnik przyrody ,,Dębowi Bracia"
- głaz z tablicą upamietniającą 700 lecie utworzenia parafii w Sarbii, przy pomniku znajduje się granitowa chrzcielnica (kropielnica), która pamięta czasygdy cały kościół był jeszcze drewniany
- pomnik poświęcony polskim robotnikom przymusowym z okresu II wojny światowej