Dźwirzyno to urokliwa miejscowość położona pomiędzy Morzem Bałtyckim a północno-wschodnim brzegiem jeziora Resko Przymorskie, w odległości 12 km na zachód od Kołobrzegu. Nazwa miejscowości pojawia się po raz pierwszy w źródłach pisanych już w 1270 r. jako Dwirin lub Dwerin, a wywodzi się od słowiańskiego słowa „dźwirze”, co oznaczało wrota, drzwi. Pierwsi osadnicy, czyli przybysze z Westfalii pojawili się w Dźwirzynie w XV wieku. Zajmowali się rybołówstwem, wydobyciem torfu, a mieszkali w drewniano-glinianych chatach krytych trzciną w pobliżu jeziora. Pierwsi letnicy zaś pojawili się w miejscowości już w 1880 roku, a dziesięć lat później, czyli w 1889 roku powstały pierwsze pensjonaty. Od tego czasu Dźwirzyno postrzegane jest jako kurort. Natomiast za odkrywcę Dźwirzyna i wielkiego entuzjastę walorów uzdrowiskowych miejscowości uważa się skromnego pastora z Gosławia – Gustawa Lenza, który marzył o tym, by powstało tu sanatorium dla chorych na gruźlicę i niedożywionych dzieci.
W roku 1906 otwarto „Lenzheim”, czyli Dom Lenza (nazwany tak na cześć pastora), w którym mogło jednorazowo przebywać około 200 dzieci. Obiekt przetrwał do naszych czasów i stoi przy ulicy Wyzwolenia. Kiedy wybuchła I wojna światowa kuracjusze i wczasowicze opuścili w pośpiechu miejscowość, a 25 mieszkańców – mężczyzn zostało powołanych na wojnę, z których 6 zginęło. Z początkiem lat 60. XX wieku, kiedy sytuacja polityczna na świecie ustabilizowała się, postanowiono zasiedlić Dźwirzyno. Pierwszym rybakiem, który zdecydował się osiedlić był Zygmunt Bąk z rodziną, a w latach 1964 – 1967 przybyła tu grupa rybaków z Kaszub, m.in. rodzina Ryszarda Kunkla z Jastarni i Franciszka Bugajczyka z Kątów Rybackich. Dzisiaj na terenie Dźwirzyna działa 60 ośrodków wczasowych, sanatoryjnych, kolonijnych, rehabilitacyjnych, pensjonatów w tym także hotele o wysokiej klasie, jak również kwatery prywatne.
W miejscowości, podobnie jak w całym pasie nadmorskim gminy Kołobrzeg występuje wybrzeże typu wydmowego o wysokości około 16 m n.pm. Szeroka, dochodząca miejscami do 60 m plaża jest uważana za jedną z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Jedną z atrakcji dla wypoczywających w Dźwirzynie turystów jest jezioro Resko Przymorskie. W odległych czasach jezioro to było jedną z zatok Bałtyku. Na skutek naniesień piasku morskiego zostało odcięte od niego mierzeją. Ciekawostką jest to, że dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza, mamy tu do czynienia ze szczególnym zjawiskiem zwanym kryptodepresją. Jezioro ma okrągły kształt, maksymalna głębokość to 2,5 m, a dno pokryte jest grubą warstwą mułu. Charakterystyczną cechą jeziora są zbiorowiska roślinne – szuwary przybrzeżne i torfowiska. Resko Przymorskie to ponadto naturalne siedlisko ptactwa wodnego oraz raj dla żeglarzy i wędkarzy. Znajduje się tu przystań jachtowa, gdzie można wypożyczyć sprzęt pływający – kajaki, łodzie wiosłowe, żaglówki, rowery wodne jak i wykupić lekcje w szkółce windsurfingowej.
Dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu czeka ścieżka zdrowia o długości 1600 m z 15 oznakowanymi stanowiskami do ćwiczeń, jak również przebiegające przez Dźwirzyno ścieżki i trasy rowerowe. Poza tym do dyspozycji mieszkańców i turystów jest nowo otwarte Gminne Centrum Sportu i Rekreacji z halą sportową, amfiteatrem, kompleksem boisk zewnętrznych (m.in. kort tenisowy, boisko do gry w koszykówkę, siatkówkę), placem do jazdy na wrotkach, skate parkiem, mini golfem czy placem zabaw dla dzieci.
Przydatne informacje
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt