Gmina Kołobrzeg to rejon ciekawy dla wędkarzy. Istnieje tu atrakcyjna gama łowisk obejmująca: wody Bałtyku, rzeki o charakterze górskim (krainy pstrąga i lipienia) oraz wody stojące. Zwolennicy wędkarstwa morskiego mają możliwość oddawania się swej pasji w basenie przystani rybackiej w Dźwirzynie lub też bezpośrednio z pięknej plaży w okolicach Grzybowa lub Dźwirzyna. Wędkując z plaży można uprawiać wędkarstwo surfcastingowe jak i spinningowanie oraz łowienie na muchę. Wypłynięcie na pełne morze w poszukiwaniu takich ryb jak trocie, łososie, dorsze czy śledzie.
Wielkim bogactwem przyrodniczym i zarazem atrakcją dla wędkarzy są rzeki na terenie Gminy Kołobrzeg - Parsęta, Błotnica i Dębosznica. Wszystkie te rzeki należą do tzw. krainy pstrąga i lipienia czyli do tzw. wód górskich. Największą z nich jest Parsęta, mająca ujście do morza w Kołobrzegu. Przez Gminę Kołobrzeg wiedzie zatem jej dolny, końcowy odcinek. Występuje tu większość ryb rzecznych oraz ryby dwuśrodowiskowe - trocie, łososie oraz wyrośnięte w morzu sporych rozmiarów pstrągi tęczowe (tzw. troć tęczowa). W Parsęcie, na odcinku płynącym przez Gminę Kołobrzeg, można także złowić lipienie. Wielu wędkarzy poławia także ryby spokojnego żeru - płocie, leszcze, jazie, klenie i inne. Trafiają się także typowe drapieżniki - okonie, szczupaki, węgorze. Na odcinku Parsęty w Gminie Kołobrzeg organizowane są często otwarte zawody wędkarskie, głównie w połowie troci i łososi, których uczestnikami mogą być także turyści z innych regionów Polski i Europy. Użytkownikiem rybackim Parsęty jest Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.
Rzeki Błotnica i Dębosznica są rzekami mniejszymi od Parsęty, ale równie atrakcyjnymi wędkarsko. Rzeka Dębosznica płynie zachodnim skrajem Gminy Kołobrzeg i wpada w okolicach wsi Głowaczewo do Błotnicy. Z kolei Błotnica, zasilona wodami Dębosznicy, wpływa do Jeziora Resko Przymorskie, po czym kanałem w Dźwirzynie łączy się z morzem. Również w tych rzekach występują najszlachetniejsze gatunki ryb - troć wędrowna, troć tęczowa, łosoś, a w odróżnieniu od dolnego odcinka Parsęty, nietrudno złowić w nich pstrąga potokowego. W dolnych odcinkach tych rzek, kilka kilometrów od ujścia do Jeziora Resko poławiane są często szczupaki, okonie, płocie, leszcze, jazie i inne ryby. Bardzo widowiskowe jest tarło leszczy, które można zaobserwować w Błotnicy w maju każdego roku. Rzeki Błotnica i Dębosznica są użytkowane rybacko przez Polski Związek Wędkarski i chcąc w nich łowić należy posiadać odpowiednie opłaty, określone przez PZW. Opłaty te można uiścić u skarbników miejscowych Kół PZW lub w sklepach wędkarskich w mieście Kołobrzeg.
Z wód stojących największym zbiornikiem jest wymienione już jezioro Resko Przymorskie, połączone kanałem z Morzem Bałtyckim. Występują w nim wszelkie ryby słodkowodne, a trafić się mogą także ryby morskie np. płastugi, które czasem, przy silnych północnych wiatrach zapuszczają się kanałem do jeziora. Są to jednak sporadyczne przypadki i dotyczą ryb niewielkich raczej rozmiarów. Jezioro Resko znane jest głównie z dobrych połowów płoci, leszczy, węgorzy, szczupaków, sandaczy. Na tym jeziorze złowiono największą w Polsce płoć - wg. rejestru miesięcznika Wiadomości Wędkarskie. Dostęp do jeziora nie jest najłatwiejszy, gdyż jezioro jest rozległe, płytkie (lecz o dnie mulistym) i zarośnięte szerokim pasem trzcin. Dojazd do jeziora znaleźć można od strony Karcina czy Dźwirzyna. Można oczywiście łowić ze środków pływających lub też brodząc w spodniobutach. Łowiąc z łódek lub pontonów należy uważać na częste silne sfalowanie tafli jeziora. Opłaty za wędkowanie można dokonać w niektórych sklepach wędkarskich w Kołobrzegu.
Innym zbiornikiem wody śródlądowej są stawy w Niekaninie (leżącym na południe od Kołobrzegu). Są to niewielkie zbiorniki, których gospodarzem jest Polski Związek Wędkarski. Dojazd do stawów jest bardzo dobry (z drogi wiodącej w kierunku na Obroty, Bogucino - około 900 m za Niekaninem jadąc od Kołobrzegu). Oprócz miejsc do łowienia znajdzie się tu także miejsce na piknik. Jeden ze stawów objęty jest specjalnym regulaminem, który nie pozwala na zabieranie złowionych szczupaków i karpi. Oprócz tych ryb złowić tu można także liny, sandacze, karasie, płocie, leszcze, okonie, amury. Na terenie Gminy Kołobrzeg działa Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Drzonowie. Więcej informacji na jego temat oraz relacje z działalności Koła znaleźć można na stronie internetowej www.pzw.org.pl/2109/.
Łowiąc w rzekach Gminy Kołobrzeg należy zapoznać się z informatorem Okręgu PZW w Koszalinie dotyczącym wód krainy pstrąga i lipienia, który zawiera informacje o dozwolonych metodach i okresach połowów. Wody, których gospodarzem jest Polski Związek Wędkarski są corocznie zarybiane różnej wielkości narybkiem wielu gatunków ryb, w tym narybkiem najszlachetniejszych gatunków. Jednocześnie wody te są pod kontrolą Społecznej Straży Rybackiej PZW, która to pilnuje wody przed kłusownictwem oraz przed ewentualnymi przypadkami zanieczyszczeń. Z każdym rokiem działania SSR są coraz skuteczniejsze.
Tekst opracowany przez koło PZW Drzonowo